Powrót

Rowerem z Warszawy do Santiago de Compostela

2019-12-05, Warszawa, jana pawła II57, Jaś&Małgosia

Pomysł, by pojechać rowerami do Santiago zrodził się całkiem spontanicznie w styczniowy wieczór niemal trzy lata temu podczas powrotu z kina po obejrzeniu filmu o pielgrzymowaniu Szlakiem Świętego Jakuba. W ciągu dziesięciu minut mieliśmy gotowy zarys wyprawy, która wydawała się całkiem realna – w przedłużone weekendy przejedziemy przez Polskę, w najbliższe wakacje przez Niemcy, a w kolejne dwa lata przez Francję i Hiszpanię. Można przecież pojechać daleko, nawet gdy nie ma się czasu na jeden długi wyjazd! Teraz pozostało tylko usiąść i zaplanować wszystko dokładniej. A następnie – wyruszyć w drogę.
Na spotkaniu ubarwionym zdjęciami z naszej etapowej, trwającej w sumie 50 dni, wyprawy opowiem Wam najpierw krótko o Camino – drodze do grobu świętego Jakuba, która ma swe korzenie w średniowieczu. Popatrzymy razem na sieć szlaków, jakimi pokryta była Europa w dawnych wiekach, które w ostatnich latach intensywnie się odradzają. Dowiecie się, jak wyglądała wędrówka dawniej, a jak wygląda teraz.
Następnie za pośrednictwem zdjęć zawitamy do ciekawych miast, obejrzymy interesujące zabytki, przyjrzymy się malowniczym regionom. Podążymy przez wspomniane wyżej kraje aż do średniowiecznego „końca świata”, czyli hiszpańskiego przylądka Finisterra.
Opowiem przede wszystkim o tym, co dla nas było po drodze najciekawsze i o tym, co stanowiło w tej podróży zaskoczenie. Zachwycimy się między innymi, mam nadzieję wspólnie, pomalowanymi przez słońce wnętrzami gotyckich katedr i zdziwimy, że we Francji nie zawsze można bez problemu kupić bagietkę…
Na koniec podzielę się podstawowymi informacjami praktycznymi – jak wyglądały przygotowania i organizacja poszczególnych etapów. Co warto wiedzieć, wybierając się na taką trasę i co ze sobą zabrać? Przekonacie się, że nie trzeba być jakoś specjalnie wytrenowanym ani mieć długiego urlopu czy też worka pieniędzy, by wyruszyć w taką podróż. Może zachęci to kogoś do podobnej przygody? Warto wszak marzyć i swe marzenia realizować!
Agnieszka Mitura
--
Zapraszamy na wykład podróżniczy organizowany przez Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Warszawie pt.
,,Rowerem z Warszawy do Santiago de Compostela"
Odbędzie się 5 grudnia 2019 r. o godzinie 19:00 w dolnej sali kawiarni Jaś&Małgosia.
WSTĘP WOLNY

Rowerem z Warszawy do Santiago de Compostela