Powrót

Góry Stołowe. Tajemniczy świat Skalnych Miast

2017-10-20, Skawina, Mickiewicza, 7, Pałacyk "Sokół"

Październik to piękny miesiąc na zaplanowanie spacerów po tajemniczych Górach Stołowych w aurze złotej polskiej jesieni. Ich urok i sekrety odkryje przed nami Sebastian Bielak podczas spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności.

Góry Stołowe rozciągają się na pograniczu Polski i Czech – od Kotliny Krzeszowskiej aż do Polanicy Zdrój. Po polskiej stronie znajduje się najwyższa część całego pasma górskiego, ponad którą góruje Szczeliniec Wielki wznoszący się 919 m n.p.m. Z kolei najbardziej urokliwe fragmenty czeskich Gór Stołowych to Brumowskie Ściany i Skały Adrszpasko-Cieplickie, położone na północ od Kudowy. O dużej wartości przyrodniczej tej części Sudetów najlepiej świadczy: park narodowy, obszar Natura 2000 oraz kilkadziesiąt rezerwatów przyrody, które chronią krajobrazy, a także florę i faunę po obydwu stronach polsko-czeskiej granicy.

Góry Stołowe to jedyne pasmo górskie w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie o budowie płytowej. Występują tutaj ciekawe formy rzeźby skalnej, które są efektem trwającej do dziś erozji. Są to pojedyncze skałki o fantazyjnych kształtach grzybów, iglic i bram, których największe skupiska po polskiej stronie znajdują się w północno-wschodniej oraz południowej części parku narodowego. Dużą atrakcją turystyczną Gór Stołowych, związaną z ich nietypową budową geologiczną, są tzw. Skalne Miasta. Są to rozległe skupiska skał, w których pomiędzy wysokimi na kilkanaście metrów blokami piaskowców występuje tak duże zagęszczenie szczelin, wąskich przejść i zaułków, że przypominają one prawdziwe labirynty. Skalne miasta występują zarówno po polskiej, jak również po czeskiej stronie Gór Stołowych, a najbardziej znane z nich to Błędne Skały znajdujące się w okolicach Skalniaka oraz Skalne Miasto położone w paśmie Skał Adrszpasko-Cieplickich. Błędne Skały, objęte szczególną ochroną w postaci rezerwatu przyrody, zajmują ponad 20 hektarów powierzchni i jeszcze kilka wieków temu były pilnie strzeżonym punktem celnym pomiędzy hrabstwem kłodzkim i królestwem Czech. Wśród licznych atrakcji turystycznych regionu należy wymienić kłodzkie uzdrowiska (Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Polanica Zdrój), opactwo benedyktyńskie w miejscowości Broumov, podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni Nowa Ruda, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, bazylikę i kalwarię w Wambierzycach oraz Kaplicę Czaszek w Kudowie.

Podczas slajdowiska Sebastian Bielak zaprezentuje krajobrazy polskiej i czeskiej części środkowych Sudetów, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku i rezerwatu, kuchnię czeską i polską typową dla Dolnego Śląska, dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności związane z wielowiekowym rozwojem na tych terenach górnictwa i hutnictwa, architekturę sakralną oraz atrakcje turystyczne całego regionu. Bazując na własnym doświadczeniu podzieli się z nami szczegółowymi informacjami, potrzebnymi każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Gór Stołowych, a także ciekawostkami i wspomnieniami przygód, jakie spotkały go w trakcie wyprawy. 

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże bliskie Naturze”.

20 października (piątek), godz. 18.00, Pałacyk "Sokół", ul. Mickiewicza 7, Skawina

Wstęp wolny.

www.ckis.pl

Góry Stołowe. Tajemniczy świat Skalnych Miast